Predstavnici Odjeljenja za upravljanje otpadom gradskog preduzeća Čistoća DOO održali su edukativni čas u dvorištu JU Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“ u Podgorici.
Ovo je još jedna u nizu posjeta preduzeća Čistoća DOO, u saradnji sa Eko školom a sve u cilju podizanja svijesti učenika o očuvanju životne sredine.
Teme edukativne radionice bile su: primarna selekcija otpada -odvajanje „mokre“ i „suve“ frakcije; važnost reciklaže i reciklažnih dvorišta; mobilno reciklažno dvorište, kao i upoznavanje sa djelatnostima koje obavlja gradsko preduzeće „Čistoća“.
U fokusu ove radionice bilo je mobilno reciklažno dvorište, koje je namjenski postavljeno u dvorištu škole, kako bi učenici imali priliku da praktično primijene usvojena znanja i odlože papir, aluminijske limenke, stare baterije i ostale vrste otpada.
U dogovoru sa direktoricom škole mobilno reciklažno dvorište će ostati u dvorištu škole pet dana kako bi i ostali učenici imali priliku da se upoznaju sa načinom pravilnog selektovanja otpada.
15.9.2021. Danas su članovi EKO-ŠKOLE, učenici trećeg i četvrtog razreda, predvođeni koordinatorkama Eko-škole Violetom Đukanović, Božanom Vujadinović i Adrijanom Mugoša, uz ogromnu podršku direktorice Dijane Vujačić, organizovali sadnju indijskog jorgovana, loropetaluma, oleandra, šimšira, breze i drugih ukrasnih biljaka u dvorištu naše škole, kako bi se oplemenili ovaj prostor i učinili ga prijatnim ambijentom za boravak naših učenika u vrijeme pauze/školskog odmora.
Cilj ove aktivnosti je promovisanje zdravog okruženja, podizanje svijesti o zaštiti životne sredine i pokazati da su naši učenici upravo aktivni učesnici u ovakvim i sličnim projektima koji vrijedno rade po pitanju zaštite životne sredine i njeguju stavove pravih vrijednosti.
RECIKLIRAJ – PROFITIRAJ
Recikliraj – profitiraj
Koordinatori Eko-škole u saradnji sa kompanijom „ Svaka limenka se računa“ organizovao je edukativnu radionicu o reciklaži aluminijskih limenki pod sloganom“ RECIKLIRAJ –PROFITIRAJ“ Učenici su imali priliku da se bolje upoznaju sa značajem reciklaže aluminijskih limenki u cilju očuvanje životne sredine.
Želimo da istaknemo da smo sada više nego ikada obavezni razvijati ekološku svijest. Navodeći da priroda koja nas okružuje i iz koje crpimo energiju kako bi smo lakše prevazišli novonastalu situaciju, zahtjeva naš lični doprinos namenjen očuvanju kroz razdvajanje, sakupljanje kao i recikliranje otpada. Tim povodom su postavljene kante za odlaganje al limenki koje će se kasnije reciklirati. Takođe na video –bimu ,učenici i svi zaposleni mogli su pogledati video materijal o značaju reciklaže al limenki.
Međunarodna nagrada ZELENA ZASTAVA
Naša škola je stekla status Međunarodne Eko-škole i nagrađena je Zelenom zastavom za posvećenost i dostignuća u oblasti obrazovanja za očuvanje životne sredine i stalna poboljšanja u pogledu održivog razvoja same škole i šire zajednice.
Ovo priznanje našoj Školi dodijelio je Nacionalni operater Međunarodnog programa Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini „Eko-škole“ u Crnoj Gori, Zavod za školstvo, koji ovaj program implementira i vodi od 2016. godine.
Eko-škola je međunarodni program koji je razvila Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini kao odgovor na potrebu da se mladi uključe u ekološke projekte, sa ciljem podizanja svijesti o srodnim pitanjima održivog razvoja životne sredine u školi i van nje.
Na ovogodišnji poziv Zavoda za školstvo za dodjelu nagrade Zelena zastava i sticanje statusa međunarodne Eko-škole prijavila se naša Škola koja na ovom projektu radi od 2017. godine i do sada smo realizovali brojne aktivnosti. Prošli smo proces akreditacije tokom avgusta i septembra 2021. godinee. godine. Akreditovanje ustanove je sproveo tim sastavljen od članova Nacionalnog odbora za implementaciju programa Eko-škole (predstavnici Zavoda za školstvo, Ministarstva prosvjete, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Centra za stručno obrazovanje, ECOM-a i UNDP-a).
Međunarodni program koji se primenjuje u 88 zemalja širom svijeta predviđa kriterijume za postizanje prestižnog međunarodnog Eco Schools sertifikata od 7 koraka.
Koordinatorke ovog projekta su profesorice: Božana Vujadinović, Violeta Đukanović i Adrijana Mugoša koje su i primile nagradu.
Edukativna predavanja „Otpad – resurs koji treba iskoristiti“, “Primarna selekcija otpada “ i “Važnost reciklaže”
U Organizaciji Eko -škole 11.10.2021. održana su edukativna predavanja u prostorijama naše škole, na teme: “Otpad – resurs koji treba iskoristiti”; “Primarna selekcija otpada “ i “Važnost reciklaže”,sa ciljem podizanja ekološke svijesti učenika , njihovih roditelja i građana o značaju selektivnog sakupljanja i odvajanja otpada. Edukaciju su sproveli lincencirani predavači iz oblasti upravljanja otpadom iz Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj u saradnji sa firmom “Medix” d.o.o. Podgorica.
Akcenat edukacije je usmjeren na primarnu selekciju otpada, tj odvajanje suve i mokre frakcije komunalnog otpada odmah na izvoru nastanka, kako bi se što više otpadnog materijala pripremilo za reciklažu, odnosno da se što manje količine otpada odlože na deponiji. Učenici su imali priliku da iznesu svoje ideje , prijedloge , sugestije i mišljenja o aktuelnim problemima grada.
Ovom prilikom u ime Eko škole zahvaljujemo se Sekretarijatu za komunalne poslove i firmi “Medix”d.o.o. što su prepoznali našu Školu kao aktivnog učesnika u promovisanju značaja životne sredine kod učenika.
RADIONICA
Čini dobro – recikliraj
U petak, 09.02.2024. godine, održana je treća radionica u okviru projekata ,,Čini dobro – recikliraj!“ učenicima četvrtog razreda. Tema je ,,Upravljanje plastičnim otpadom“, sa ciljem podizanja svijesti o značaju zaštite i očuvanja zdravlja, životne sredine i mogućnostima za stvaranje preduzetničkih ideja. Projekat se realizuje od strane Fondacije ,,Čini dobro“ sa partnerima 3D Sobom i Glavnim gradom Podgorica.
Recikliraj
SARADNJA U KAMPANJI
Čini dobro – zasadi drvo
Naša Eko škola je u proteklom periodu izrazila interesovanje za aktivnost koja je dio kampanje koju je pokrenula Fondacija „Čini dobro“- Čini dobro, zasadi drvo. Ovom prilikom naša škola dobila je i zasadila određeni broj sadnica, radi stvaranja prijatnijeg i ljepšeg školskog dvorišta za kolektiv i učenike. Na ovaj način dali smo mali doprinos zaštiti sredine. (23.april 2023.)
Oplemenjavanje školskog dvorišta
Takmičenje – MOJA ZELENA BIZNIS IDEJA
Takmičenje “Moja zelena biznis ideja” održano je danas na Ekonomskom fakultetu kada je 8 timova od po 4 đaka Srednje ekonomske škole “Mirko Vešović” predstavilo svoje startap ideje zasnovane na osnovnim ciljevima i podciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija.
Na osnovu mišljenja žirija u sastavu doc. dr Tanja Laković, doc. dr Tamara Backović i mr Nikola Mišnić, za najbolju biznis ideju proglašena je SDGV aplikacija, u čijem su kreiranju učestvovali Anastasija Strugar, Tijana Čabarkapa, Katarina Čavić i Hamza Škrijelj. Njihova ideja je nagrađena novčanom nagradom kao i odlaskom cijelog tima na ovogodišnju Ekonomijadu! Drugu nagradu je osvojilo idejno rešenje za rješavanje problema preuzimanja smeća od domaćinstava i njegovog odnošenja do kontejnera. Kreatori ideje TrashGo su đaci Luka Ažić, Nemanja Peković, Dejan Đukić i Ilija Maliković. Treće mjesto je osvojila ideja Sun Shuffle, koja predviđa upotrebu autobusa na solarnu energiju u gradskom saobraćaju. Autori ove zelene biznis ideje su Ivona Grujičić, Itana Vujović, Dajana Vujašević i Jovana Rajković. Za osvojeno drugo i treće mjesto obezbijeđene su novčane nagrade.
U razradi zelenih biznis ideja đacima su pomagali mentori-saradnici u nastavi i najbolji studenti na Ekonomskom fakuletu. Mentorski tim bio je u sledećem sastavu: dr Milica Muhadinović, dr Bojan Pejović, mr Nemanja Popović, mr Milica Vukčević, mr Jelena Jovović, Stevan Đurić, Sofija Sekulić i David Vukićević.
Podršku đacima u današnjoj rezentaciji njihovih zelenih ideja, svojim prisustvom pružile su direktorica Srednje ekonomske škole “Mirko Vešović” Dijana Vujačić, nastavnica Adrijana Mugoša kao i nastavnica Božana Vujadinović koja je motivisala đake da učestvuju i bila podrška u procesu organizacije takmičenja.
Sasatanak sa Fondacijom Čini dobro
Dana 26. 9. 2023. godine, u prostorijama Fondacije Čini dobro, koordinatori Eko škole su prisustvovali sastanku Tima za realizaciju Projekta”Čini dobro-recikliraj!”. U okviru sastanka dogovorene su konkretne aktivnosti, a koje je potrebno realizovati u našoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi u narednom periodu. Planirane radionice, koje će se organizovati u našoj školi imaju opšti obrazovni cilj, a to je osposobljavanje učenika za sagledavanje cjelokupnog ciklusa upravljanja otpadom i rješavanja problema istog. Učenici će imati priliku da se upozanju sa procesom reciklažem plastike, kao i finalnim proizvodima, koji će se izrađivati u kompaniji “3D soba” koja se bavi proizvodnjom reciklažnih proizvoda.
Fondacija Čini dobro će donirati našoj školi, kante za sakupljanje plastike, koje su izrađene od eko daski. Ovo je i način da se kod učenika probudi svijest o pravilnom sakupljanju otpada, ukaže na važnost njegovog recikliranja i benefite koje će imati šira društvena zajednica.
Projekat – MLADI I KLIMATSKE PROMJENE
ZAVRŠEN PROJEKAT ECO-TEAM-a „MLADI I KLIMATSKE PROMJENE“
Članovi Eko-škole, učenici odjeljenja II-1, III-4, IV-1 pod mentorstvom profesorica Vujadinović Božane, Đukanović Violete, Radulović Ivane i Mugoša Adrijane učestvovali su u projektu
„Mladi i klimatske promjene“, koji je odobren od strane Ministarstva prosvjete Crne Gore, u realizaciji NVO ECO-TEAM-a. Koordinatorka Eko-tima Diana Milev-Čavor je rukovodila projektom. U četvrtak, 5. oktobra, članovi ECO-TEAM-a, zajedno sa učenicima odjeljenja II-1, III-4 i IV-1 u saradnji sa učenicima Gimnazije „Slobodan Škerović“, bili su na edukativnom izletu na Ivanovim koritima gdje su slušali predavanje ekološkinje Milice Kandić.
„Ekosistemske usluge i zaštićena područja“ i dipl. inženjera elektrotehnike Miloša Jelovca ,,Crna Gora u energetskoj tranziciji, uporedna praksa i iskustva drugih zemalja u energetskoj tranziciji“. Učenici su radili u grupama, pokazali znanje i kreativnost prezentujući idejno rješenje zaštićenog područja u Crnoj Gori.
Kampanja – MANJE OTPADA
Naša škola je prepoznata po brojnim aktivnostima u oblasti očuvanja životne sredine, smanjenju zagađenosti zemljišta, čuvanju biodiverziteta, podizanju svijesti o klimatskim promjenama, zdravim stilovima života itd. Koordinatotorke Eko škole Adrijana Mugoša, Božana Vujadinović, Violeta Đukanović i Ivana Radulović su zajedno sa Odborom Eko škole i učenicima učestvovale na brojnim nagradnim konkursima i osvajali nagrade kako na međunarodnom, tako i na nacionalnom nivou.
Ovom prilikom međunarodna Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini FEE je prema Projektu cirkularne ekonomije, u okviru kampanje “Manje otpada“, nagradila ukupno 60 međunarodnih škola grantovima od po 500 eura, pri čemu s ponosom ističemo da je jedan od nagrađenih projekata iz Crne Gore, i naš Projekat.
Našem Projektu je prethodilo ozbiljno istraživanje, koje je pokazalo da u školama egzistira i cirkuliše velika količina papira kojeg koristimo u školske svrhe i završava na neadekvatim mjestima i lokacijama, što rezultira velikom količinom postojanja neiskorišćenog papirnog otpada
Samim tim odlučili smo se za dizajniranje Magične kante na senzor za papir “MAGIC BIN”, 100L, u kojima će se odlagati isključivo papir, kao i osposobljavanju školskog Kutka za učenike” Free rent – a – book”, vraćanje iskorišćenih knjiga i njihovo rentiranje novim učenicima u cilju sprečavanja bacanja starih knjiga i gomilanja otpada.
Za promociju razmišljanja baziranom na cirkularnoj ekonomiji u našoj školi, i u prethodnom periodu su organizovane kontinuirane Radionice za edukaciju učenika i nastavnika o zaštiti životne sredine, a koje podrazumijevaju edukativne i promotivne kampanje, vršnjačke edukacije, kao i organizovane akcije slobodnog sklupljanja papira.
Predavanje – ZDRAVI STILOVI ŽIVOTA
Povodom ovogodišnjeg Svjetskog dana hrane održano je edukativno predavanje u organizaciji članice Odbora Eko-škole, profesorice Marije Popović, na temu “Zdravi stilovi života“. Akcenat edukacije je na zdravoj ishrani, pogotovo u periodu pandemije, kada smo svi postali svjesniji da je zdravlje neophodan uslov opstanka i napretka društva na svim nivoima, ali isto tako i ozbiljan faktor destabilizacije i neizvjesnosti, onda kada je narušeno.
Učenici su imali priliku da nauče kako da doprinesu jačanju svog imunog sistema. Za primjer je uzeta biljka Aloje američke kompanije Forever living koju je predstavila menadžerka te kompanije, Bojana Milošević Camaj. Koliko je sama Aloja zdrava, ljekovita, i o njenom organskom uzgoju, pa sve do pakovanja koje se recikira, učenici su dobili informacije i diskutovali na istu temu.
Predavanju su prisustvovale koordinatorke Eko-škole Božana Vujadinović i Violeta Đukanović.